Češi nestačili na Argentinu, prohráli vysoko 55:76

Praha – Čeští mladí basketbalisté chtěli odčinit úvodní těsnou porážku s Litvou, proti Argentině se jim to však nepodařilo, jihoamerickému výběru podlehli 55:76. Češi přitom v první čtvrtině drželi velmi vyrovnaný průběh, v druhé části však Argentinci odskočili na náskok 16 bodů a už nepřipustili žádné překvapení.

ČR - Litva

"Musím se omluvit za náš výkon. Sice jsme se snažili, ale na soupeře jsme nestačili," řekl trenér Petr Jachan. "Zatímco včera jsme mohli proti favorizované Litvě jen překvapit, tak dnes jsme byli v opačné roli, která nám nesvědčila," dodal.

V utkání poražených celků z prvního dne mistrovství začali Češi opět nervózně. V úvodních dvou minutách čtyřikrát ztratili míč, ale Argentinci toho nevyužili k získání většího náskoku. Ve druhé čtvrtině však domácí trápení v postupném útoku pokračovalo, zatímco Argentinci trefili čtyři trojky a předvedli šňůru 20:2. Až nejlepší střelec úvodního utkání proti Litvě Martin Peterka přibrzdil soupeřův nápor čtyřmi body v řadě.

Národní tým do 19 let je tak po dvou zápasech v tabulce na posledním místě. Aby postoupil do další fáze, musí v sobotu porazit Írán. A pokud Litva vyhraje ve skupině i třetí zápas, potřebují domácí reprezentanti k postupu zvítězit minimálně o šestnáct bodů.

V poločase vedla Argentina 39:23 a ani třetí desetiminutovka nepřinesla z české strany výrazné zlepšení. Domácí hráči bojovali až do konce, nepovedlo se jim ale už přiblížit na menší než osmnáctibodový rozdíl. Nejlepším českým střelcem byl kapitán Petr Šafarčík s 10 body. Radovan Kouřil dal osm bodů, ale proměnil jen dvě z 13 střel z pole.

"Ve druhé čtvrtině byl problém v obraně. Argentinci se prosazovali z téměř každého útoku, z čehož jsme začali být frustrovaní, a proto se nám nevedlo v ofenzivě. Zítra s Íránem musíme hrát na 120 procent," prohlásil křídelní hráč Jiří Šoula.

ČR - Argentina 55:76 (17:17, 23:39, 38:61)

Nejvíce bodů: Šafarčík 10, Kouřil 8, Peterka a Slanina po 7 - Haag 13, Torres 11, Deck 10.