30. října 2015 v 21:00

Jižní Afrika

Springboks (antilopy),jak se reprezentaci Jižní Afriky přezdívá, jsou jedním z nejstarších a nejúspěšnějších týmů historie ragby. První zápas odehrál již v roce 1891. Přestože se z politických důvodů nemohl zúčastnit prvních dvou MS v letech 1987 a 1991, pyšní se 2 tituly mistrů světa, z roku 1995 z domácího prostředí a z roku 2007 z Francie. To jsou také jediné dvě finálové účasti. O bronz si dosud zahráli Jihoafričané jednou, v roce 1999, a uspěli. 2x vypadli ve čtvrtfinále. Jak je vidět, jejich bilance v závěrečných medailových zápasech je fantastická – 3 zápasy proměnili ve 3 vítězství. Ještě nikdy nezůstali 2 mistrovství v řadě bez medaile a rozhodně by rádi, aby to platilo i po roce 2015. Proti Argentině jsou favority.

Na MS 2015 dosud odehrála Jižní Afrika 6 utkání. Na úvod základní skupiny se postarala o největší překvapení historie ragby, v nádherném zápase prohrála s Japonskem 32:34 pětkou v 84. minutě. Dále již pokračovala bez zaváhání. Vítězství nad Samoou 46:6, Skotskem 34:16 a USA 64:0 znamenaly postup z prvního místa. Ve čtvrtfinále se utkala s Walesem a tento vyrovnaný duel, ve kterém s výjimkou několika minut v úvodu nikdy nebyl ve skóre větší rozdíl jak 4 body, pro sebe urvala pětkou ze 75. minuty 23:19. V semifinále čekal největší favorit mistrovství, Nový Zéland. Springboks však předvedli nejlepší výkon na turnaji a přestože nepoložili ani jednu pětku, dokázali držet krok, vyhráli poločas, ale ve druhém poločase inkasovali 10 bodů v řadě, což již nedokázali stáhnout a prohráli 18:20.

Národní tým na MS tvoří převážně hráči domácí ligové soutěže, avšak počet legionářů je v porovnání s ostatními špičkovými týmy, velký. Z 31 hráčů jich mimo Jižní Afriku hraje hned 12. 6 ve Francii, 2 v Anglii, 2 v Irsku a 2 v Japonsku. Největší hvězdou týmu je bezesporu Bryan Habana, hráč francouzského Toulonu, který drží rekord v počtu položených pětek v národním týmu a zároveň během tohoto turnaje vyrovnal rekord v počtu položených pětek na MS. Zatím jich má 15. Pokud Habana proti Argentině položí pětku, rekord bude patřit jen jemu. Dalším výrazným hráčem je Victor Matfield, hráč s nejvíce starty v historii jihoafrické reprezentace. Je mu již 38 let, takže tento 127. zápas bude pro tohoto mlynáře-druhořadníka zároveň posledním.