Ο Σάντος κέρδισε την Αργεντινή στο «Όλντ Τράφορντ», νίκες για …

Σε ένα ντέρμπι που θα ξεχαστεί εύκολα, με τους Ρονάλντο και Μέσι να μην συνεισφέρουν ιδιαίτερα, η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, κέρδισε την Αργεντινή χάρη σε γκολ το Γκερέιρο στο 90' σε αγώνα που διεξήχθη στο «Ολντ Τράφορντ» του Μάντσεστερ.

Μια ακόμα «φιλική» νίκη πέτυχε η Ρουμανία, η οποία χάρη σε δύο γκολ του Κεσέρου κέρδισε τη Δανία και συνέχισε το νικηφόρο σερί της σε επίσημους και φιλικούς αγώνες. Από την άλλη η Φινλανδία γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Σλοβακία.

Σε άλλα παιχνίδια της βραδιάς, δύσκολο απόγευμα είχε η Βραζιλία, η οποία με γκολ του Φιρμίνιο στο 83', κέρδισε την Αυστρία και συνέχισε αήττητη με τον Ντούγκα στον πάγκο της. Το σκορ είχε ανοίξει ο Νταβίντ Λουίζ, ενώ είχε ισοφαρίσει ο Ντράγκοβιτς με πέναλτι.

Με γκολ του Κρος στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Γερμανία κέρδισε την Ισπανία σε ένα από τα «φιλικά» ντέρμπι της βραδιάς. Η διοργανώτρια του Euro, Γαλλία χάρη σε γκολ του Βαράν λίγο πριν το «φινάλε» του αγώνα επιβλήθηκε της Σουηδίας.

Το γκολ του Άντριαν Ράμος στο 43ο λεπτό του αγώνα, ήταν ικανό να χαρίσει στην Κολομβία μια νίκη απέναντι στη Σλοβενία, ενώ Ουκρανία και Λιθουανία έμειναν στο 0-0.

Με τον Ρούνι να είναι και πάλι ασταμάτητος, η Αγγλία κέρδισε τη Σκωτία με 3-1 με τον επιθετικό της Μάντσεστερ να πετυχαίνει δύο γκολ, ενώ ο Τσάμπερλεϊν συμπλήρωσε ακόμα ένα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρούνι έφτασε τα 46, τρία λιγότερα από τον θρύλο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 1966 Μπόμπι Τσάρλτον. Ο Τσάρλτον είναι στην πρώτη θέση εδώ και 44 χρόνια (από το 1970), ενώ ανάμεσα σε αυτόν και τον Ρούνι μεσολαβεί ο Γκάρι Λίνεκερ με 48 γκολ. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται ο Τζίμι Γκριβς με 44.