Η Βραζιλία συνέτριψε την Τουρκία, ανατροπή η Αργεντινή, ήττα για …

Η Βραζιλία «πετάει» με τον Κάρλος Ντούνγκα στο...τιμόνι της. Μετά την απογοητευτική της παρουσία στο Μουντιάλ που διοργάνωσε, η «Σελεσάο» έκανε μία ακόμη επιβλητική εμφάνιση με τον παλαίμαχο διεθνή αμυντικό μέσο στην τεχνική της ηγεσία, αυτή την φορά επί της Τουρκίας.

Με τον Κάρλος Νεϊμάρ να πετυχαίνει δύο γκολ η Βραζιλία συνέτριψε με 4-0 τους Τούρκους στο «Κεμάλ Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης.

Ο άσσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 20΄, ενώ πριν κλείσει το πρώτο μέρος οι Βραζιλιάνοι βρήκαν το δρόμο προς τρα δίχτυα άλλες δύο φορές, με το αυτογκόλ του Καγιά στο 26΄ και του Γουίλιαν στο 44΄. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νεϊμάρ στο 60΄.

Σε άλλα διεθνή φιλικά ματς, Αργεντινή επικράτησε με 2-1 της Κροατίας, η Ολλανδία έχασε εντός έδρας από το Μεξικό με 3-2, ενώ το Βέλγιο νίκησε με 3-1 την Ισλανδία.

Αργεντινή-Κροατία 2-1

Αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 1-0 από την Κροατία (11΄ Σαρμπίνι), η Αργεντινή πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος και επικράτησε με 2-1 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Άπτον Παρκ» της Γουεστ Χαμ.

Οι Κροάτες, που την Κυριακή θα παίξουν το μεγάλο ντέρμπι με την Ιταλία (εκτός έδρας) για τα προκριματικά του EURO 2016 παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες, καθώς ο Νίκο Κόβατς προτίμησε να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς του παίκτες, όπως τους Μάντζουκιτς, Μόντριτς, Σρνα, ενόψει του σπουδαίου αγώνα που ακολουθεί σε τέσσερις ημέρες. Ο Αγουέρο στο 48΄ ισοφάρισε και στο 57΄ ο Λιονέλ Μέσι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ολλανδία - Μεξικό 2-3

«Ανώμαλη προσγείωση» για την Ολλανδία του Γκούους Χίντινκ στο «Άμστερνταμ Αρίνα». Το Μεξικό, με ηγέτη την Κάρλος Βέλα, επιβλήθηκε με 3-2 των «οράνιε» σε φιλικό που έγινε στο γήπεδο του Αγιαξ, τέσσερα 24ωρα πριν την εντός έδρας αναμέτρηση των Βορειοευρωπαίων με τη Λετονία για τα προκριματικά του EURO 2016.

Ο στράικερ της Ρεάλ Σοσιεδάδ σκόραρε στο 8΄ και 62΄, ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε και ο Χαβιέρ Ερνάντες στο 69΄. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Σνάιντερ (49΄) και Μπλιντ (74΄). Στην αρχική ενδεκάδα της Ολλανδίας βρέθηκε και ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Ιμπραΐμ Αφελάι, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 68΄ από τον Γουϊνάλντουμ.

Βέλγιο-Ισλανδία 3-1

Αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο και νίκησε με 3-1 την αήττητη στα προκριματικά του EURO 2016, Ισλανδία στο «Κόνινγκ Μπουντεβάιν Στάντιον» των Βρυξελλών.

Οι «κόκκινοι διάβολοι», που την Κυριακή θα υποδεχτούν την Ουαλία για τα προκριματικά του EURO 2016, προηγήθηκαν με το Λομπάερτς στο 12΄, αλλά ένα λεπτό μετά ο Φινμπόγκασον ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς ήταν καλύτερη και με τα τέρματα των Όριγκι (62΄) και Λουκάκου (73΄) έφτασε στη νίκη. Την Κυριακή η Ισλανδία θα παίξει εκτός έδρας με την Τσεχία στο πλαίσιο των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Γαλλίας.

Νορβηγία-Εσθονία 0-1

Νίκη...ψυχολογίας ενόψει της αναμέτρησης με το Σαν Μαρίνο, για τα προκριματικά του EURO 2016 πήρε η Εσθονία επί της Νορβηγίας επί σκανδιναβικού εδάφους.

Το γκολ του Βασίλιεφ στο 24ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο στάδιο «Ούλεβααλ» του Όσλο, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες, αλλά να μην πείθουν με την εμφάνισή τους. Η Νορβηγία θα παίξει την Κυριακή (16/11) εκτός έδρας με το Αζερμπαϊτζάν για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Γαλλίας.