Αργεντινή: «Τρίποντο» με Ομπόλο η Γοδόι Κρουζ (videos)

Η Γοδόι Κρουζ ξεκίνησε δύσκολη σεζόν κερδίζοντας την Αρχεντίνος Τζούνιορς με 3-1, ενώ η επιστροφή του Χουάν Σεμπαστιάν Βερόν συνδυάστηκε με εκτός έδρας ισοπαλία για την Εστουντιάντες.

Η φετινή Inicial της Αργεντινής άρχισε με δύο ματς και στο πρώτο χρονικά, η ομάδα του Μάρτιν Παλέρμο πήρε τρεις βαθμούς, οι οποίοι κρίνονται σημαντικοί, αφού η ομάδα της Μεντόζα είναι χαμηλά στην τριετή κατάταξη. Ο 31χρονος αμυντικός, Χόρχε Κουρμπέλο, άνοιξε το σκορ από το 8ο λεπτό, ενώ ο Ιβάν Ομπόλο σημείωσε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ανάμεσα στα οποία ο Ροντρίγκο Γκόμεζ μείωσε σε 2-1 με πέναλτι.

Το άλλο ματς της βραδιάς ήταν επεισοδιακό, καθώς η Άρσεναλ τελείωσε με δέκα παίκτες, τη στιγμή που η Εστουντιάντες έμεινε με εννέα στο 90ό λεπτό. Ειδικότερα, οι Μαριάνο Εστεβερία και Τζόναθαν Σίλβα αποχαιρέτισαν από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Ντουβάν Ζαπάτα διαμόρφωσε το 1-0 για την ομάδα του Βερόν. Στις καθυστερήσεις, όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Χούλιο Φουρτς, που συνδυάστηκε με δεύτερη κίτρινη στον Λεονάρντο Χάρα!

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Γοδόι Κρουζ-Αρχεντίνος Τζούνιορς 3-1
Άρσεναλ Σαραντί-Εστουντιάντες 1-1

Η βαθμολογία της Inicial:

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.

Και η τριετή κατάταξη:

Σημείωση: Οι τρεις τελευταίες ομάδες της παραπάνω βαθμολογίας υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.