Αργεντινή: Το παλεύει η Μπόκα (videos)

Η Μπόκα διατήρησε επαφή με την κορυφή της αργεντίνικης Inicial, καθώς επικράτησε με 2-1 της Βελέζ, τη στιγμή που η Ρίβερ γνώρισε νέα ήττα.

Καταρχάς, οι Μπόκα Τζούνιορς προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό με τον Ριμπάιρ Ροντρίγκεζ και ο Νικολάς Μπλάντι διαμόρφωσε το 2-1 στο 37ο λεπτό, ενώ η Βελέζ ισοφάρισε προσωρινά στο 9ο λεπτό με τον Εζέκιελ Ρεσκλαντάνι και έμεινε με δέκα παίκτες στο 64ο λεπτό λόγω αποβολής του Φρανσίσκο Κέρο. Παράλληλα, η Ρίβερ Πλέιτ δεν ξέφυγε από τα «χαμηλά πατώματα» της κατάταξης, αφού έχασε με 1-0 στην έδρα της Σαν Λορένζο εξαιτίας πέναλτι του Χούλιο Μπουφαρίνι στο 61ο λεπτό.

Από την πλευρά της, η Κολόν συμπλήρωσε δέκα βαθμούς στην Inicial, καθώς ξεπέρασε πέναλτι του πρώην επιθετικού του Άρη, Σεμπάστιαν Αμπρέου, και αποβολή του άλλοτε αμυντικού του Αστέρα Τρίπολης, Μπρούνο Ουριμπάρι, με δύο γκολ του 30άχρονου Ρούμπεν Ραμίρεζ στο 2-1 σε βάρος της Ροζάριο Σεντράλ. Τέλος, Χιμνάσια Λα Πλάτα και Γοδόι Κρουζ έμειναν στο 0-0.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Χιμνάσια Λα Πλάτα-Γοδόι Κρουζ 0-0
Κολόν-Ροζάριο Σεντράλ 2-1
Μπόκα Τζούνιορς-Βελέζ 2-1
Σαν Λορένζο-Ρίβερ Πλέιτ 1-0

Η βαθμολογία της Inicial:

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.

Και η τριετή κατάταξη:

Σημείωση: Οι τρεις τελευταίες ομάδες της παραπάνω βαθμολογίας υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.