Αργεντινή: Στην κορυφή η Ρασίνγκ Κλουμπ (videos)

Με γκολ του Λουτσιάνο Βιέτο στο 85ο λεπτό η Ρασίνγκ Κλουμπ επικράτησε της Κολόν Σάντα Φε με 1-0 και σκαρφάλωσε στην κορυφή της αργεντίνικης Inicial.

Ο 18χρονος επιθετικός πλάσαρε ψύχραιμα απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα έπειτα από ωραία επιθετική ενέργεια της ομάδας του Σεμπάστιαν Σάχα, άλλοτε γκολκίπερ της ΑΕΚ. Πάντως η Ρασίνγκ έχει έναν αγώνα παραπάνω από τη Νιούελς Ολντ Μπόις, η οποία την ακολουθεί στη βαθμολογία.

Στο 0-0 έμεινε η Σαν Λορένζο σε εντός έδρας ματς εναντίον της Άρσεναλ Σαραντί, αλλά ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Εντός αυτής υποχώρησε η Κίλμες, που έχασε με 2-1 στην έδρα της Εστουντιάντες. Ο Ουρουγουανός Μάρτιν Καουτερούτσιο ισοφάρισε σε 1-1 στο 83ο λεπτό, αλλά στο 88ο ο Ντουβάν Ζαπάτα ξανάβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, κάτι που έπραξε πρώτος ο Ρομάν Μαρτίνεζ με ωραίο σουτ στο 62ο λεπτό.

Τέλος η Σαν Μαρτίν κατέβαλε με 2-1 την Ολ Μπόις, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ εξαιτίας γκολ του 30άχρονου στράικερ, Μάουρο Μάτος, στο 44ο λεπτό. Άλλωστε ο Κολομβιανός Ουμπέρτο Μποτέγιο Οσόριο βρήκε δίχτυα στο 58ο και στο 72ο λεπτό, ενώ η ομάδα του είχε μείνει με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Κρίστιαν Αλβάρεζ στο 48ο.