Mistři světa jsou Němci, v prodloužení rozhodl Götze

Hlavní strana Sport MS ve fotbale 2014

13.07.2014 23:44 Původní zpráva

Je dobojováno. A že to bylo drama. Mistři světa jsou nakonec fotbalisté Německa. Ve finále šampionátu v Brazílii zdolali Argentince 1:0 po prodloužení. Vítězný gól vstřelil ve 113. minutě střídající Mario Götze a své zemi tak po 24 letech zajistil fotbalové zlato. Messi a spol. odjíždí domů stříbrní a zklamaní.

Nejlepší mužstvo světa? Německo. Po bronzových medailích na předchozích světových šampionátech v JAR a v Německu se tým Joachima Löwa konečně dočkal zlata. Naposledy slavil na MS v Itálii v roce 1990. Turnaj v Brazílii ovládli Němci zaslouženě, když si po celou dobu drželi ze všech týmů nejstabilnější formu a nastříleli nejvíce branek - 18.

Ve finále se však na gól čekalo dlouho. Po bezbrankové základní hrací době rozhodlo o vítězi až prodloužení. V hlavní roli byli střídající hráči - zleva centrující Schürrle a střelec Götze.

Svou ofenzivní sílu potvrzovali Němci od prvních minut zápasu, ačkoli jim kvůli zranění chyběla tradiční opora středu hřiště Sami Khedira. Němci byli také více u míče, spoléhali se na osvědčené kombinace a tradiční porci přihrávek, téměř dvojnásobnou než jihoamerický soupeř. Skvěle organizovaná argentinská obrana ale odolávala.

Argentinci naopak spoléhali na rychlé brejky. A ty hodně zaváněly gólem. Někdy k tomu přispěl i štědrý soupeř. To když po zhruba dvaceti minutách hry chyboval Toni Kroos, jeden z nejlepších Němců na MS, a poslal do šance Higuaína. Ten se ale pozice tváří v tvář Neuerovi nejspíš zalekl a branku vůbec netrefil. Přehlídka vkusných akcí a šancí pokračovala.

Higuaín slavil marně

Fajnšmekři si přišli na své zhruba po půlhodině hry. Nejprve měli blízko ke gólu Němci, když Lahm našel kolmicí za obranu Müllera, ten ale na míč nedosáhl a navíc stál v ofsajdu. Vzápěti bylo pořádně živo na druhé straně. Lavezzi našel na míru ušitým pasem Higuaína, který trefio k tyči poprvé v zápase rozhoupal síť. To bylo slávy. Tedy do té doby, než si Higuaín všiml zvednutého praporku pomezního sudího. Ofsajd.

Za stavu 0:0 se tak jelo dál. Závěr prvního poločasu si pro sebe zarezervovali Němci. Vzduch nad Maracaná byl cítit gólem. Nepropustná argentinská defenziva ale byla proti. Ani Kroosova příliš slabá střela, ani Höwedesova prudká hlavička do tyče tedy v brance neskončila.

Do druhé půle poslal trenér Argentiny Sabella do útoku místo Lavezziho odpočinutého Agüero a zdálo se, že bílomodrá ofenziva dostala vzpruhu. Alespoň to tak vypadalo, když se v obří šanci ocitl dosud nenápadný Messi. Střílel ale těsně mimo branku. Poté si míč opět přivlastnili Němci, ale jejich akce už postrádaly šmrnc a dříči z Argentiny je již měli přečtené. Tempo zápasu navíc ovlivnila i únava.

Víc než 70 tisíc diváků na stadionu se tedy v základní hrací době gólu nedočkalo. Na řadu přišlo prodloužení. Hned na jeho začátku mohli udeřit Němci (už bez Kloseho, jehož nahradil Götze). Ke střele se doskal Schürrle, ale brankář Romero byl připravený. I Argentinci ukázali, jak moc touží po triumfu. Krásný Rojův pas zpracoval Palacio, jeho oblouček však do branky nezamířil.

Druhá část prodloužení ale konečně nabídla dlouho očekávaný gól. Ve 113. minutě pelášil podél levé lajny Schürrle, naservíroval míč Götzemu, který ho parádně zpracoval a přesnou trefou rozjásal Němce. Ti slaví historicky čtvrtý světový triumf.

On-line

Obnovit

• 120. minuta. Konec! Němci porazili Argentinu 1:0 a jsou novými mistry světa!

• 120. minuta. Messi to místo centru vzal na sebe a vypálil. Jeho nepovedená střela končí vysoko nad.

• 120. minuta. Sweinsteiger fauloval pronikajícího Messiho. Argentina bude mít ještě jednu standardku.

• 120. minuta. Nastavovat se budou dvě minuty.

• 120. minuta. Poslední střídání na straně Německa. Özila vystřídal Mertesacker.

• 117. minuta. Messi v neobvyklé pozici. Na hranici penalty se hlavou opřel do vysokého centru, jeho pokus skončil těsně nad německou brankou.

• 116. minuta. Rojo z pravé strany centroval do šestnáctky na Palacia, ten však nedokázal hlavou řádně zamířit.

• 115. minuta. Argentina má posledních pět minut na vyrovnání.

• 113. minuta. Německo vede 1:0! Schürrle pláchl po levé straně, centrem našel ve vápně naprosto volného Götzeho, který hrudí rychle zpracoval a pohotově prostřelil Romera.

• 112. minuta. Sweinsteiger už je zpět na hřišti.

• 110. minuta. Německý záložník střet odnesl tržnou ranou na tváři, je ošetřován za postranní čarou.

• 109. minuta. Sweinsteiger znovu v bolestech na zemi. Tentokrát ho v hlavičkovém souboji rukou do tváře trefil Agüero.

• 108. minuta. Trestný kop v klidu odvrátila argentinská obrana.

• 108. minuta. Mascherano si znovu vyšlápl na Sweinsteigera, Německo bude kopat standardku.

• 107. minuta. Boateng promáchl v souboji s Palaciem, před ním ale ukryl míč do rukou Neuer.

• 106. minuta. Rozhodčí zahájil druhé prodloužení.

• 105. minuta. Konec prvního prodloužení.

• 104. minuta. Schweinsteiger už je na nohou, bude pokračovat ve hře.

• 104. minuta. Mascherano uprostřed hřiště tvrdě zajel do Sweinsteigera, německý záložník zůstává s bolestivou grimasou ležet na zemi.

• 100. minuta. Německo zůstává usazené na polovině Argentiny. Před branku Romery se však nedostává.

• Kombinace Německa na útočné polovině končí nepřesnou přihrávkou Lahma.

• Stoprocentní šance Argentiny! Centr Roja propadl až k Palaciovi, který byl ve vápně naprosto nehlídaný. Po krkolomném zpracování přehazoval Neuera, jenže míč skončil vedle tyče. Tohle byla opravdu tutovka!

• Na druhé straně mohl jít do brejku Palacio, jenže špatně zpracoval a akci zbrzdil. Pak ještě našel na Agüera, který vypálil z velkého úhlu hodně nepřesně.

• A hned obrovská šance Německa! V pokutovém území nebezpečně pálil Schürrle, Romero míč vyrazil k Özilovi a jeho dorážka už se k brance nedostala.

• Začalo první prodloužení.

• Rozhodčí ukončil druhý poločas. Následovat bude první patnáctiminutové prodloužení. Stav zápasu: 0:0.

• Götze se na středu hřiště místo přihrávky rozhodl sám vypálit. Jeho slabý pokus ze třiceti metrů Romerovi vrásky nepřidělal.

• Nastavovat se budou tři minuty.

• Průnik Palacia po pravé straně rázně ukončil Höwedes.

• A střídat bude i Německo. Trenér Löw stáhne veterána Kloseho, místo něj na hřiště pošle Götzeho.

• Třetí střídání na straně Argentiny. Péreze na hřišti nahradí Gagu.

• Messi pěkně hledal Agüera. Jenže ten při změně pohybu uklouzl a místo v šanci se ocitl na trávníku.

• A další šance Německa! Lahm zpětnou přihrávkou našel na vápně úplně volného Krooseho, který ihned vypálil. Jeho technická střela placírkou skončila vedle pravé tyče.

• V nadějné pozici se následně objevil Höwedes, kterého ve vápně pěkně našel Müller. Německý obránce si však s šancí neporadil a nestihl ani vystřelit.

• Před Müllerem stačila odpravit míč do bezpečí dvojice obránců.

• Německo bude kopat roh.

• Argentina podruhé v zápase střídá. Ze hřiště jde Higuaín, místo něj nastupuje Palacio.

• Po dlouhé době o sobě dal vědět Messi. Od pravé lajny se prokličkoval až do středu a levačkou vypálil. Jeho střela skončila metr vedle Neuerovy branky.

• Němci se středem hřiště i s trochou štětí prokombinovali až do vápna, kde se k míči dostal Schürrle. Jenže si ho příliš ukopl a sám se připravil zakončení.

• Trestný kop ze středu hřiště mířil do vápna na Garaye, před ním ale sebral míč Neuer.

• A znovu se žlutí. Tentokrát byl za faul na Schweinsteigera napomenut Agüero.

• Mascherano ze zadu tvrdě zajel do Kloseho, poprávu byl "odměněn" žlutou kartou.

• Němci si tak dlouho zahrávali před vlastní brankou, až Neuer raději odpálil míč do zámezí.

• Demichelis příliš dlouho váhal s rozehrávkou, o míč ho obral Klose a Němci šli do rychlého protiútoku. Chybu argentinského obránce však potrestat nedokázali.

• Na Lahmův centr z pravé strany si ve vápně naskočil Klose, hlavičkoval ale nedůrazně doprostřed branky.

• Po krátkém odpočinku mimo hřiště už je Higuaín zpátky na trávníku.

• Higuaín dobíhal dlouhý pas, u míče byl na hranici šestnáctky dříve Neuer, který po odehrání balonu argentinského útočníka nekompromisně sestřelil. Higuaín je po srážce ošetřován na hrací ploše.

• Po rohu rozhodčí opískal útočný faul. Rozehrávat bude Argentina.

• Schürrle byl na hranici vápna faulován, rozhodčí signalizoval výhodu pro Müllera, jehož přihrávku obránci odvrátili na roh.

• Série nepřesností na obou stranách. Hraje se uprostřed hřiště.

Autor: Lucie Folprechtová