Κόπα Λιμπερταδόρες: Τη… σκαπούλαρε η Σάο Πάολο (videos)

Αν και βρέθηκε πίσω με 1-0, η Σάο Πάολο επικράτησε με 2-1 της Δε Στρόνγκεστ από τη Βολιβία και εξασφάλισε τους πρώτους τρεις βαθμούς της στο φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες.

Οι Βραζιλιάνοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά ο Αργεντινός αμυντικός, Μάρκος Μπαρέρα, άνοιξε το σκορ υπέρ της Δε Στρόνγκεστ στο 20ό λεπτό με κοντινή προβολή ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Στο 41ο λεπτό, όμως, ο Οσβάλντο ισοφάρισε σε 1-1 μετά από φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας και στο 79ο λεπτό ο Λουίς Φαμπιάνο ολοκλήρωσε την ανατροπή δικαιώνοντας την υπεροχή της Σάο Πάολο.

Νωρίτερα έγιναν δύο ματς για τον δεύτερο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, τα οποία έφεραν τη Λιμπερτάδ από την Παραγουάη στην κορυφή του γκρουπ με έξι βαθμούς. Άλλωστε, ο Πάμπλο Βελάσκεζ (10ο) και Πέδρο Μπενίτεζ (52ο) βρήκαν δίχτυα στο 2-0 επί της βραζιλιάνικης Παλμέιρας. Σημειώνουμε πως οι οπαδοί των φιλοξενούμενων δημιούργησαν πρόβλημα αναφορικά με την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο με αλκοολούχα ποτά. Παράλληλα, η Σπόρτινγκ Κριστάλ από το Περού κέρδισε με 2-0 την Τίγκρε χάρη σε καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ρένζο Σεπούτ στο 29ο λεπτό και πανέμορφο τελείωμα του Κάρλος Λομπατόν στο 58ο. Στο 87ο λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των Αργεντινών, Νταμιάν Αλμπίλ.