Ασταμάτητη! (video)

Με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι η Αργεντινή επικράτησε με σκορ 3-0 της Ουρουγουάης, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

next
previous

Η «Αλμπισελέστε» πλησιάζει όλο και περισσότερο στα γήπεδα της Βραζιλίας, αφού μετά από οχτώ αγώνες παραμένει στην πρώτη θέση του προκριματικού ομίλου με 17 βαθμούς.

Ο Μέσι κατάφερε να πετύχει το 11ο και 12ο γκολ μέσα στη σεζόν, αλλά έκανε τη «δουλειά» στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο διεθνής μεσοεπιθετικός της Μπαρτσελόνα σκόραρε στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Άνχελ Ντι Μαρι.

Μετά ανέλαβε δράση ο Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος «νίκησε» τον Μουσλέρα στο 75’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μέσι έγραψε το τελικό σκορ, αν και οι Αργεντινοί θα μπορούσαν να είχαν ακόμη ένα τέρμα στη συνάντηση.

Επόμενος αντίπαλος για την Αργεντινή η Χιλή του Πάμπλο Κοντρέρας, την οποία θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Ισημερινός-Χιλή 3-1
(33', 57' Καϊσέδο, 90+3' Καστίγιο - 25' αυτ. Παρέδες)

Χιλή-Αργεντινή (03:05)

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες προκρίνονται στα τελικά, ενώ η πέμπτη δίνει μπαράζ με ομάδα από την Ασία.

Σταύρος Καλογεράκης

• Ασταμάτητη! (video)

• «Μοιραίος» ο Κοντρέρας

Ο αμυντικός του Ολυμπιακού ξεκίνησε βασικός για τη Χιλή, ωστόσο έβαλε (αρνητικά) το... λιθαράκι του για να ηττηθεί η ομάδα του με σκορ 3-1 από τον Ισημερινό,

• Κορυφή με Φαλκάο (video)

Αφού οδήγησε την Ατλέτικο στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, είπε να βάλει την Κολομβία στη θέση του οδηγού για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

• Αρχηγού παρόντος...

Με τον Γουέιν Ρούνεϊ να ηγείται των συμπαικτών του και να... συναγωνίζεται τον Γουέλμπεκ στα γκολ, η Αγγλία επικράτησε 5-0 του Σαν Μαρίνο στο «Γουέμπλεϊ».

• Χωρίς εκπλήξεις

Η 3η «στροφή» των προκριματικών του Μουντιάλ του 2014, δεν έκρυβε τον παραμικρό κίνδυνο για τα «φαβορί».

• Ισραήλ, έξι αστέρων

Με τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο, το Ισραήλ συνέτριψε εκτός έδρας το Λουξεμβούργο με 6-0 για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2014 στον 6ο όμιλο.